Prečo si vybrať
menštruačný kalíšok?

ZDRAVOTNE NEŠKODNÝ
OrganiCup
kalisok
down
100%
zdravotne neškodný
lekársky silikón
Tampóny a vložky
tampony
down
chlór, bielidlo,
lepidlo, roztok,
parfém atď.
Tampóny a vložky obsahujú škodlivé látky, napríklad dioxín, ktorý je zložkou chlóru na ich bielenie. OrganiCup je vyrobený zo 100% lekárskeho silikónu, ktorý nenarúša prirodzené prostredie vagíny. Vzhľadom na to že kalíšok neabsorbuje, ale len zbiera menštruačnú tekutinu, eliminuje sa podráždenie a vysúšanie sliznice a zároveň sa pH pošvy udržuje neporušené.

Dávaj si však pozor na lacnejšie a necertifikované kalíšky, ktoré namiesto lekárskeho silikónu používajú iné nevhodné materiály ako napríklad potravinársky silikón, ktorý je menej hygienický a ničí sa rýchlejšie. b1 b2 b3 b4
ŠETRNÝ K PRÍRODE AJ PEŇAŽENKE
1 mesiac:
30 tampónov a vložiek
~ 5 €
1 mesiac
1 rok:
360 tampónov a vložiek
~ 60 €
1 rok
10 rokov:
3600 tampónov a vložiek
~ 600 €
10 rokov
alebo
10 rokov:
1 menštruačný kalíšok
~ 25 €
1 kalisok
V dnešných časoch je viac ako kedykoľvek predtým nutné uvažovať nad tým, aký dopad na planétu a prostredie máme. Tampóny a vložky spolu s ich obalmi vytvárajú ročne viac ako 200 000 ton nerecyklovateľného odpadu, ktorý končí v spaľovniach alebo na skádklach.

Kalíšok je ekologickejším variantom menštruačných pomôcok, nakoľko ho možno opakovane používať pri správnej údržbe až 10 rokov. Za tento čas pri používaní kalíška môže každá jedna z nás ušetriť životné prostredie od 3 600 jednorazových menštruačných pomôcok a zároveň 576 € z vlastného vrecka.

A to už za tú zmenu fakt že stojí! b1 b2
DLHŠIA VÝDRŽ BEZ OBÁV
Cez deň aj v noci s výdržou až do 12 hodín
hodiny
1 x kalíšok
kalisok
3 x tampón či vložka
tampony
Kalíšok ti zabezpečí pohodlnú a bezpečnú ochranu bez pretekania počas dňa či noci až do 12 hodín aj vďaka tomu, že dokáže udržať až 3–krát väčšie množstvo menštruačnej tekutiny ako vložka či XL tampón!

Ďalšou výhodou je, že si môžeš vďaka odmerke na kalíšku sledovať, koľko krvi počas menštruácie stratíš. Podľa štatsitík Národnej zdravotnej služby vo Veľkej Británii stratí žena v priemere okolo 5 až 12 čajových lyžičiek krvi, takže sa môže stať, že budeš prekvapená, ako málo krvácaš. b1 b2 b3 b4
SPOĽAHLIVÝ AJ PRI ŠPORTE
Na suchu či vo vode, cíť sa neobmedzene pri akejkoľvek aktivite!
bike swim pack
Kalíšok je skvelý aj pre tie, ktoré žijú aktívnym životným štýlom. Jeho jemný materiál je prispôsobivý a pri správnom zavedení ho ani necítiť. Je zavedený vo vnútri tela, takže nebráni akejkoľvek fyzickej aktivite, či už je to tanec, beh, jóga, alebo plávanie.

Keďže ti kalíšok zaistí pohodlnú a dlhodobú ochranu bez pretekania, nebudeš musieť myslieť na jeho výmenu každú chvíľu ako pri iných menštruačných produktoch. To oceníš obzvlášť počas cestovania a turistiky. b1 b2

Sprievodnica ku kalíšku:

KTORÚ VEĽKOSŤ SI VYBRAŤ?
velkost A
A
priemer: 40 mm
dĺžka kalíšku: 50 mm
dĺžka stopky: 15 mm
kapacita: 25 ml
velkost B
B
priemer: 45 mm
dĺžka kalíšku: 55 mm
dĺžka stopky: 15 mm
kapacita: 30 ml
OrganiCup je dostupný v dvoch veľkostiach. Rozdiel medzi veľkosťou A a B je síce veľmi malý, no stále veľmi dôležitý pri predchádzaní pretekaniu kalíška.
Veľkosť A je vhodná pre dievčatá a ženy, ktoré ešte nerodili vaginálne.
Veľkosť B je vhodná primárne pre ženy po vaginálnom pôrode.
Ďalším faktorom pri výbere môže byť aj intenztia menštruácie. Pri slabšej či normálnej menštruácii sa odporúča veľkosť A. Pri silnejšej až veľmi silnej menštruácii sa odporúča veľkosť B. Taktiež je možné používať obe veľkosti, väčšiu (B) pri slinejších dňoch a menšiu (A) pri slabších dňoch.
Pre dievčatá, ktoré začínajú menštruovať, sa odporúča veľkosť A. Pre maminy sa vo všeobecnosti odporúča veľkosť B, no v prípade, že rodili cisárskym rezom, je pravdepodobné, že im bude stačiť veľkosť A.
AKO POUŽÍVAŤ KALÍŠOK
sterilize
sterilizácia
Pred prvým použitím je potrebné kalíšok vyvariť vo vriacej vode po dobu 3-5 minút. Nezabudni pridať dostatočné množstvo vody, aby sa kalíšok nedotýkal dna nádoby.
washing
umytie
Pred každým zavedením kalíška si nezabudni umyť ruky mydlom a prepláchnuť kalíšok v čistej vode.
c1
do tvaru C
down
c2
p1
zatlačením nadol
down
p2
zloženie
Techník na skladanie je viacero, no najpopulárnejšie sú do tvaru C a zatlačením nadol. Keď zavádzaš kalíšok, musíš ho držať zložený, až kým nebude vo vnútri vagíny.
insert
vloženie
Pri vkladaní kalíška je dôležité uvolňiť sa a nájsť si pohodlnú pozíciu. Môžeš si napríklad čupnúť, sedieť na toalete alebo jednoducho stáť. Sama časom nájdeš tú pozíciu, ktorá ti najviac vyhovuje.

Zavedieš si ho podobne ako tampón bez aplikátora s tým rozdielom, že v porovnaní s tampónom bude umiestnený nižšie vo vaginálnom kanáli, pričom stopka by nemala vytŕčať.

Po vložení by sa kalíšok mal sám otvoriť tak, aby sa opieral o vaginálne steny. V tejto polohe bude zabezpečený na svojom mieste vďaka ľahkému podtlaku, ktorý taktiež zabráni nežiaducemu pretekaniu. Niekedy môže byť počuť "puk", čo znamená, že sa kalíšok úplne rozvinul. Ak je kalíšok vložený správne, nemala by si ho vôbec cítiť.

Na uľahčenie vkladania si niektoré ženy rady pomôžu použitím vody (napríklad pri sprchovaní) alebo lubrikantom na báze vody.
check
potočenie a kontrola
Občas sa môžu vyskytnúť aj komplikácie a to najmä pri tvojich prvých skúsenostiach. Len nezúfaj a buď trpezlivá, kým sa kalíšok naučíš používať. V prípade, že sa kalíšok nevie sám otvoriť, stačí ho trošku pootočiť zo strany na stranu, kým sa dostane do správnej polohy.

Následne môžeš skontrolovať, či ho máš správne zavedený tak, že koncom prsta prejdeš po jeho spodnej časti. Uisti sa, že je okrúhla alebo oválna a necítiš žiadne záhyby či preliačiny.

Keď je kalíšok na mieste, pokús sa ho trochu poťahať za stopku. Ak máš pocit odporu, znamená to, že sa vytvoril podtlak a kalíšok bol zavedený úspešne!
wear
nosenie
Kalíšok by sa mal vyprázdňovať každých 8 až 12 hodín v závislosti od intenzity tvojho menštruačného toku. Na začiatku sa však odporúča, aby si ho vyprázdňovala častejšie, a to raz za 4 až 6 hodín, aby si zistila, ako rýchlo sa naplní. Ak po tomto čase kalíšok nebude ešte plný, na ďalšíkrát ho môžeš nechať zavedený dlhšie. Z hygienických dôvodov však dbaj na dodržiavanie maximálnej dĺžky nosenia 12 hodín.
extract
vytiahnutie
Pred vytiahnutím kalíška si nezabudni umyť ruky mydlom a uvoľni sa! Ak budeš pri vyťahovaní kalíška napätá, pôjde ti to oveľa ťažšie.

Uchop a jemne stlač jeho spodnú časť tesne nad stopkou tak, aby sa uvoľnil podtlak. Pomaly vykrúcaj tam a späť smerom nadol, až kým budeš môcť kalíšok vybrať úplne von.

Ak na začiatku nedočiahneš na jeho spodnú časť, mierne potiahni stopku a zatlač brušné svaly, kým sa nedostane nižšie. Vyťahovanie kalíška za stopku môže byť nepríjemné a preto sa mu vyhni.
wash
vyprázdnenie a umytie
Po vybratí zostane väčšina krvi vo vnútri kalíška. Tú jednoducho vyleješ do toalety/umývadla alebo pri sprchovaní do odtoku.

Po vyprázdnení ho stačí opláchnuť čistou vodou a vyčistiť vzduchové otvory. Niektoré ženy ho preferujú umyť navyše aj intímnym mydlom, ktoré by malo byť bezparfémové a pH neutrálne, aby nenarušilo zdravú bakteriálnu flóru v pošve. Po umytí sa kalíšok môže znovu použiť (viď sekciu zloženie).

Ak sa tvoj cyklus skončil, je potrebné kalíšok sterilizovať vo vriacej vode po dobu 3-5 minút. Po jeho vysušení ho jednoducho uskladni v bavlnenom vrecúšku na to určenom.
TIPY PRE ZAČIATOČNÍČKY
vagina
rez
Nikto neočakáva, že budeš expertkou na kalíšok okamžite. Preto ti odporúčame, aby si si precvičila vkladanie a vyberanie kalíšku predtým, než začnú tvoje dni. Nemusíš sa báť, je to úplne bezpečné a práve vďaka tomu si potom budeš viac istá!
dot
Pokým sa nebudeš s kalíškom cítiť na 100% bezpečne, možno budeš chcieť nosiť intimky či látkové vložky, aby si sa nemusela obávať jeho pretekania.
dot
Na uľahčenie vkladania si môžeš dopomôcť použitím vody alebo lubrikantu na báze vody.
dot
Ak ti stopka vytŕča a spôsobuje diskomfort, môžeš ju skrátiť tak, že časť z nej odstrihneš podľa svojej potreby. Nezastrihávaj ju však počas toho, ako máš kalíšok zavedený vo vnútri!
Ak máš ďalšie otázky ohľadom kalíšku a jeho používania,
neváhaj nás kontaktovať na e-mail:
info@mesacnica.sk
Veľmi rady zodpovieme na čokoľvek!

P(M)S: Mesačnica je v každej z nás! heart


Obchodné podmienky | Ochrana osobných údajov | Reklamácie


Copyright © 2018 Mesačnica | All rights reserved